Сходини про аутизм для Пташат: як про це розповідати?

2 квітня – Всесвітній день розповсюдження інформації про проблему аутизму. Пластові сходини – це чудова нагода обговорити цю тему з дітьми. Однак, як це краще подати? Як розповісти про аутизм дітям віком від 2 до 6 років пише керівниця наймолодшого уладу станиці Львів Ольга Кальбус.

Щорічно 2 квітня ми одягаємося у блакитне і допомагаємо нашим пташаткам зрозуміти, чому дітки бувають різними і як з нам усіма подружитися.

Аутизм, чи інші розлади розвитку нервової системи, здавалося б, непідйомна тема для 4-річних малюків. Та ми ризикнули. Класично, схема пластових сходин для пташат передбачає тематичний вступ, рухливе заняття, пісню чи гру, майстерку. Заняття для пташат проводять їхні батьки, реалізовуючи кожну точку програми або щораз іншою родиною, або парами впродовж всієї зустрічі.

Розмову ми побудували на поясненні, як працює мозок людини. Ми з’ясували, де він, як він виглядає (подібний до грецького горіха, потримали в руках горішки, розглянули звивини і оболонку), якого він розміру, порівнюючи мозок зі своїми кулачками і скільки важить. А тоді виявилося, що кожна півкуля відповідає за різні процеси. Дивина. Незрозуміло? Усі встали перед екранами і спробували виконувати вправи на розвиток обидвох півкуль головного мозку. В цьому нам допомогла сторінка Всеосвіта. Спробуйте! Навіть не всі дорослі виконають вправи з першого разу. Чи сподобалося пташатам? Так! Чи складно було їх виконувати? Так! Ми обрали найпростіших три, бо якщо стартувати із складних чи більшої кількості, діти в такому віці втомляться і відчуватимуть себе знеохоченими. А це лише початок сходин. «Отак, пташата! Є серед нас такі дітки, яким складно виконувати те, що нам видається простим. Їхній мозок отримує багато наказів водночас, як от ми щойно мали багато різних вправ, які потрібно було виконувати щораз швидше». Ми показали частинку чудового мультика про аутизм і підсумували. Важливо акцентувати увагу пташат на тому, що кожна людина відрізняється одна від одної (ростом, кольором очей, волосся, уподобаннями), але це не стає на заваді нашій дружбі, оскільки Бог любить нас усіх однаково. Для підтвердження цього є чудова пісенька з рухами «Мама, любить мене», яку ми вчили із гніздечком.

Читайте також:
День пластової присяги 2020: десять надзвичайних годин онлайн

Чому вибрали саме цей колір – кожен розуміє по-своєму. Хтось каже, що блакитний – це колір надії, хтось – тому що 3/4 хворих на аутизм – хлопчики, а це – традиційно хлопчачий колір. Є ще версія, що через те, що аутистів називають дітьми дощу. Аби не акцентувати на гендерних аспектах, ми обрали пояснення про «діти дощу». Ми запитували малюків, які явища ми спостерігаємо перед і під час дощу, якого він кольору, як ми почуваємося, коли грім і блискавка, коли злива? Діти активно реагували і найчастіше ми чули слово «страх». Підсумовуючи, ми пояснили, що дітки з аутизмом часто почуваються, як ми під час дощу. І попросили пошукати у себе вдома речі блакитного кольору, які би ми хотіли подарувати «діткам дощу». Совенята миттєво розлетілися по своїх домівках і вже за 30-40 секунд стояли із блакитними забавками перед екранами. Знову повчилися, порухалися і закріпили тему.

І завершуємо сходини ми найчастіше майстеркою. Оскільки зустріч проходила онлайн, то ми обрали просте і символічне завдання – зігнути аркуш навпіл, намалювати півсерця (показували як), вирізати, всередині намалювати себе і друга, ззовні підписати. Пташата захоплено створювали свої листівки, а потім розповідали друзям-совенятам, хто там зображений і кому вона адресована.

Зворотній зв’язок підтвердив, що інакшість і дружба у дитячих голівках ідуть поруч.

Ольга Кальбус, голова Булави Пташат осередку Пласту у Львові

Зимівля Пташат: де були і що робили наймолодші пластуни

Пташата зовсім не полетіли у вирій, а всеньку зиму міцно тренувалися, весело колядували, готувались до складання вмілості «Лещатарство» і започаткували День Друзів Пташат.

ІІ Спартакіада Пташат нашої станиці стала першим наймасовішим пташачим заходом 2019 року. Довелося проводити його у два етапи, тож змагалися за «Кубок Поршня» аж 10 львівських гніздечок, а це 96 малюків від 2 до 6 років. На поміч прийшло юнацтво з Пчілок, Степанівен та Купчинців. Думаєте, так просто здерти старий асфальт і викласти рівненько новий, чи видряпатися на верхівку Великого каньйону і гайнути донизу на справжньому тролеї? Е-ні, були сльози, але вони вели до перемог – отих внутрішніх, над собою і своїм страхом. Наступну Спартакіаду сподіваємося зустріти уже 12 гніздечками.

А 14-15 грудня Львів знову став столицею Крайового вишколу впорядників та Впорядниць Уладу Пластових Пташат. Два повних насичених дні 16 учасників все більше набували впевненості, що готові працювати із гніздечками пташат у своїх регіонах. І як без інновацій – арсенал гутірок поповнила дуже актуальна для всієї України відверта розмова при вогнику з отцем Тарасом Фітьом про те, «Як говорити з пташатами про Бога».

Час Різдва прикрасила неймовірно душевна #СвічечкаПташат. І знову рекордні кількості учасників – 108. Та це не завадило гніздечкам «Маленькі Совенята» та «Нерозлучники» повертепувати, а «Пінгвінчикам» запрезентувати чудове Маланкування. Вперше акцію організовувало щойно створене гніздечко – «Грицики» (більшість яких, батьки ніколи не пластували), які вивели свято на високий рівень реалізації. Повноголосі колядки, різнобарв’я майстерок, смачнезні гостинці – це вже звичні атрибути Пташачої Свічечки у Львові.

Лютий у пташачих родин міцно асоціюється із Зимовою Мандрівкою. Вже другий рік поспіль вона славиться лещатарством. Цьогоріч усі 35 учасників Мандрівки встали на лижі, збудували хатинки для сонечка, намалювали промінчики і робили свої перші спуски – і все це на лещатах! Попри те, важливим завданням Пташат було допомогти своєму новому другові Панді дістатися додому. Сміливе пташацтво не злякалося навіть китайського дракона, що зустрів їх на вершині гори у селі Майдан, більше того, малеча зуміла подружитися із ним, а потім усі вчилися кунг-фу і горлали свіжонаписану пісню про Панду.   

Кожен святкує день 14 лютого. Хто що – День св. Валентина, День дарування книг, а Пташата запровадили свою нову історію. Відтепер 14 лютого – це День Друзів Пташат. Кожне гніздечко присвятило одні свої сходини, аби власноруч приготувати подарунки для малечі з іншого львівського гніздечка. Так «Совенята» приготували ангеликів-оберегів для «Грициків», а «Кібчики» створили чарівну повітряну кулю, яка принесла кожному «совеняткові» чарівне зернятко помідора, а «Пінгвінчики» приготували для «Нерозлучників» м’які іграшки свого тотема – Пінгвіна. Так пташата дізналися, що існують інші гніздечка пташат, як вони називаються і яка їхня легенда. Наступного року ми впровадимо це свято на крайовому рівні.

Активною вийшла зима у Пташат Львова, не менш цікавою буде й весна.

Пластові Пташата – це волонтерське об’єднання родин, здебільшого пластунів, у яких є маленькі діти. Офіційно визначено, що Пташатами можуть бути діти від 2 до 6 років з батьками, які поділяють цінності та виховну методу організації “Пласт”. Все почалося з того, що батьки-пластуни прагнули передати чар пластування своїй малечі, бо самі гарно проводили чи й далі проводять час зі своїми друзями-пластунами. Батьки разом з дітьми щотижня мають зібрання на визначену раніше тему. Кожна родина проводить частину заняття, а куратор/ка (впорядник/ця) допомагає зробити цю зустріч цілісною та цікавою для всіх учасників. Влітку пташата з родинами їздять на пластові табори, де знову ж таки, готують і проводять усю програму разом.

Пласт Львів

Щонайменше три нові гніздечка Пташат з’явиться у вересні

23 лютого у приміщенні станиці Львів завершився Вишкіл впорядників Пластових Пташат. Тепер учасники готові допомогти дітям навіть з не пластових родин відчути чар пластування. Нові гніздечка наймолодших пластунів розпочнуть роботу вже з вересня цього року.

Вишкіл впорядників пташат проводиться третій рік поспіль. Цього разу у навчанні взяли участь 12 осіб. Усі вони є батьками малюків від 1,6 до 5 років, і саме це стало одним із найвагоміших їхніх мотиваційних важелів. Вперше за три роки до впорядництва зголосився чоловік – батько пташатка Маркіяна. Основна вимога до зарахування вишколу – успішно пройти стажування в теперішніх гніздечках.

Вишкіл проходив у два етапи. Перший – 26 січня. Тоді учасники мали домашнє завдання: провести елемент сходин у котромусь із шести існуючих гніздечок. Другий етап відбувся 23 лютого. Тепер майбутні впорядники мають розпланувати і організувати сходини повністю. Попереду в них іспити, а також табори у червні. А далі, з вересня, почнуть вже повноцінну роботу в уладі. Провід Пластових Пташат Львова очікує появи мінімум 3 нових гніздечок.

“Певно, найсильніша група майбутніх впорядників пташат за останні три роки! Пташата! Готуйтеся! Дуже скоро ми створимо нові гніздечка, і вони будуть суперкрутецькі. Кількість наймолодших пластунів у Львові знову зросте вдвічі, а якість не знизиться. Це наш спільний успіх!”, –  ділиться враженнями голова Булави Пластових Пташат Ольга Кальбус.

Читайте також: зимова мандрівка Пташат у пошуках снігової людини

На вишколі, під час інтерактивних занять, майбутні провідники дізнались про психологічні особливості та розвиток дітей віком 0-6 років. Планували поетапну роботу гніздечок. Тренувалися самостійно організовувати і проводити різні елементи сходин, зокрема рухливі заняття з пташатами та сходини поза домівкою. Важливо було також зрозуміти, як правильно залучати батьків до співпраці, адже саме батьки є рівноцінною частиною гніздечка, водночас зі своїми чадами. Мета Уладу пластових пташат – створити позитивну родинну атмосферу для розвитку дітей віком 2-6 років з використанням пластової ідеї та методи.

[post_gallery]

Пластові Пташата – це волонтерське об’єднання родин, здебільшого пластунів, у яких є маленькі діти. Офіційно визначено, що Пташатами можуть бути діти від 2 до 6 років з батьками, які поділяють цінності та виховну методу організації “Пласт”. Все почалося з того, що батьки-пластуни прагнули передати чар пластування своїй малечі, бо самі гарно проводили чи й далі проводять час зі своїми друзями-пластунами. Батьки разом з дітьми щотижня мають зібрання на визначену раніше тему. Кожна родина проводить частину заняття, а куратор/ка (впорядник/ця) допомагає зробити цю зустріч цілісною та цікавою для всіх учасників. Влітку пташата з родинами їздять на пластові табори, де знову ж таки, готують і проводять усю програму разом.

Пласт Львів

Зимова мандрівка пташат у пошуках снігової людини

Другий рік поспіль пташата Львова вирушили у зимову подорож, яка відбулась 2-3 лютого. Малята освоювали гірськолижний спорт через гру та активно проводили час у засніжену пору.

Мандрівка “Пташат” – це час для тематичних занять на вулиці та в приміщенні, час для співів, танців, ігор, квестів, час поринути у казку. Цього року легендою мандрівки були пошуки снігової людини у с. Майдан, де, кажуть, бачили її сліди. Для того, щоб знайти Єті, діти мали навчитися кататись на лижах. Оскільки учасниками цієї подорожі були трирічні і п’ятирічні дітки, то більшість з них стояли на лижах вперше. Тому головним завданням мандрівки було допомогти дітям подружитись із гірськолижним спортом через гру.

Цьогорічна поїздка була до чарівного краю – “Чарівні озера”, які зігрівали і бавили нас. А ще, кажуть місцеві, з‘явилися дивовижні велетенські сліди на снігу, а з гори чувся спів невідомого звіра…
От і покликали нас, аби пташата врятували село від невідомця. Пташата у Львівській станиці безстрашні, сильні і мають щирі серденька, тож ні хвилі не вагалися.

Читайте також: звірі в джунглях – перша спартакіада наймолодших пластунів-пташат

У перший день, 2 лютого, вони тренувались їзді на лижах, готували смаколики для птахів, грали у снігобоулінг. Потомившись, возилися на кінних санях. А увечері пішли до театру, потім бавилися і танцювали досхочу.

А у неділю раненько пташата знайшли сліди на снігу поблизу бази “Чарівні Озера”, що в селі Майдан неподалік Львова. Мабуть, снігова людина приходила до нас, зазирала у вікна, хотіла побавитися, та не наважилася зайти…

Ми пішли слідами… аж на гору найвищу… а там… Єті поміж сосен… ховається… боїться… нас же аж 108, а він один. “Агов, друже Єті, поглянь, який тортище пташата тобі зліпили!” І він прийшов, скуштував, сподобалося. Снігова людина навчила пташат своїх танців та пісень, пригостила зимовими смаколиками. Довго ми ще тішилися сонечку і гірній забаві… Досі у вухах дзвенять пташачі голоси та звуки Єтітанцю… Що буде наступного року, які виклики матимуть пташата? Долучайтеся – кожна родина може доєднатися до створення зимового свята для своїх дітей”, – пишуть Пташата на своїй сторінці у фейсбук

Читайте також: Львівські Пташата та їхня різдвяна Свічечка

[post_gallery]

Зауважимо, що це вже друга мандрівка Пташат “У пошуках Єті”. Минулого року наймолодші Пташата станиці Львів з’ясовували “Куди взимку ховається травичка?”.

Пластові Пташата – це волонтерське об’єднання родин, здебільшого пластунів, у яких є маленькі діти. Офіційно визначено, що Пташатами можуть бути діти від 2 до 6 років з батьками, які поділяють цінності та виховну методу організації «Пласт». Все почалося з того, що батьки-пластуни прагнули передати чар пластування своїй малечі, бо самі гарно проводили чи й далі проводять час із своїми друзями-пластунами. Батьки разом з дітьми щотижня мають зібрання на визначену раніше тему. Кожна родина проводить частину заняття, а куратор (впорядниця) допомагає зробити цю зустріч цілісною та цікавою для всіх учасників. Влітку пташата з родинами їздять на пластові табори, де знову ж таки готують і проводять усю програму разом.

Пласт Львів

Львівські Пташата та їхня Різдвяна Свічечка

Цьогоріч Улад Пташат осередку Пласту у Львові вперше влаштував самостійну Пластову Свічечку. Святковий захід відбувся 12 січня в Палаці культури ім. Гната Хоткевича.

Багато дітей з батьками відвідали станичну Пластову Свічечку, яка відбулась 7 січня в Храмі св. Петра і Павла аби заколядувати разом. Та, оскільки дітки маленькі, Кадра виховників прийняла рішення про необхідність проведення окремого заходу в більш камерних умовах. На співпрацю радо пішли наші партнери – Палац культури ім. Г. Хоткевича, надавши Пташатам акуратну святкову теплу залу.

Читайте також про звірів в джунглях і першу пташачу спартакіаду

Понад 60 пташат “злетілися” сюди 12 січня. Розпочали захід “улюбленою пташачою колядою” – “Прилетіли Ангелята”. Саме ця коляда стала привітальною різдвяною листівкою від усіх пташат нашого Краю. І раптом стало темно… “Я зорі затулив руками”, – почулося зі сцени. Це волохате рогате чудовисько прийшло назбирати собі нечемних пташат. Але, ні, жодне пташа й оком не зморгнуло – виконали усі завдання чортяки і відновили світло у світі – засвітивши свої чарівні лампадки від Вифлиємського Вогню Миру, який принесли їм старші пластуни і пластунки. А далі зазвучала “Нова Радість” – так Львівські Пташата приєдналися до зініційованого Харківською Округою флешмобу одночасного виконання цієї коляди по всьому світу, де є пластові осередки.

Кожне гніздечко (а їх уже 6 у Львові) підготувало віншування, усі разом колядували та пригощалися. Відчуття – справжньої родини, великої та щиросердної.

ФОТО

[post_gallery]

Ольга Кальбус, голова Булави Пташат (світлини Olya Tarasovych)

Звірі в джунглях: у Львові відбулась перша пластова Спартакіада пташат

Перші спортивні змагання Уладу Пташат (пластуни віком 2-6 років) відбулись у Львові 24 листопада.

У Спартакіаді взяли участь 60 малят, з яких наймолодшій учасниці – Даринці – всього 2 рочки і 4 місяці. Усіх поділили на 8 команд.

За словами батьків, організація Спартакіади була дуже вдалою. Участь у таких змаганнях у формі забави ще змалечку виховує у пластунів почуття командного духу.

“Ідею проведення такого типу заходу для малечі ми виношували уже понад рік, – розповідає комендантка Першої Спартакіади Пташат Дзвенислава Васишак. – Вона стала для нас викликом, оскільки дво-трирічні діти радо бавляться, а не змагаються. Тож ми ретельно підібрали завдання. І кожне з них оповите цікавезною казкою про мешканців Джунглів”.

Читайте також: що новаки зробили зі стіною по вулиці Вітовського у Львові

Пташата долали смугу перешкод у звивистих джунглях; забивали голи суперникам у “пластовому футболі”; годували лева, застосовуючи влучну стрільбу; вчились наосліп довіряти своїм друзям по команді.

“Це був цікавий та захоплюючий експеримент, що вдався на ура. Активну підготовку і купу емоцій вдалося передати пташатам та їх батькам”, – додає Дзвенислава Васишак.

Змагання проходили в приміщенні Львівського міського центру спорту “Кшатрій”, що в Центрі Творчості дітей та Юнацтва Галичини на Погулянці.

За словами координаторки Пластових Пташат Львова Ольги Кальбус, пташата активно поповнюють лави пластунів.

“Зараз у Львові працює уже 6 груп Пластових Пташат. Лише за останній рік їх чисельність зросла удвічі. На 2019 рік заплановано ще поповнення гніздечок – так називаються наші групи. Сьогодні нас майже 100 дітей віком від 2 до 5 років. Шестирічні дітки переходять у наступну вікову категорію – пластунів-новаків”, – пояснює Ольга Кальбус.

[post_gallery]

Пластові Пташата – це волонтерське об’єднання родин, здебільшого пластунів, у яких є маленькі діти. Офіційно визначено, що Пташатами можуть бути діти від 2 до 6 років з батьками, які поділяють цінності та виховну методу організації «Пласт». Все почалося з того, що батьки-пластуни прагнули передати чар пластування своїй малечі, бо самі гарно проводили чи й далі проводять час із своїми друзями-пластунами. Батьки разом з дітьми щотижня мають зібрання на визначену раніше тему. Кожна родина проводить частину заняття, а куратор (впорядниця) допомагає зробити цю зустріч цілісною та цікавою для всіх учасників. Влітку пташата з родинами їздять на пластові табори, де знову ж таки готують і проводять усю програму разом.

ВІДЕО

Пласт Львів, фото Olya Tarasovych